דלקת בדרכי השתן


האם הינך סובלת מצריבה, תכיפות במתן שתן, כאבים בבטן התחתונה?
יתכן שהסיבה לכך היא דלקת בדרכי השתן!

 

אם סבלת בעבר מדלקת בדרכי השתן, את בוודאי אחת מאותן נשים שיודעות לאבחן את הסימפטומים שנלווים לדלקת בדרכי השתן (צריבה, תכיפות במתן שתן וכאב).


דלקות בדרכי השתן שכיחות בעיקר בקרב נשים, אך מופיעות גם אצל גברים. כל אישה שלישית בארץ סבלה או תסבול במהלך חייה מדלקת בדרכי השתן. השכיחות עולה בקרב נשים בהריון ולאחר הפסקת הווסת בגיל המעבר.


סוגי דלקות בדרכי השתן

 

1. דלקת כתוצאה מזיהום בדרכי השתן (זד"ש)

דלקת הנגרמת על ידי חיידקים המועברים ישירות לדרכי השתן.
זיהום בדרכי השתן, שכיח במיוחד אצל נשים, החל מגיל הילדות. 1-3 אחוזים מהבנות בגילאי בית הספר, סובלים מזיהומים בדרכי השתן והשיעור הולך ועולה ככל שהבנות מגיעות לבגרות ומתחילות לקיים יחסי מין. זיהום בדרכי השתן שכיח מאוד אצל נשים בגלאי 20-50.
זיהום בדרכי השתן עלול להופיע גם אצל גברים, אולם מתחת לגיל 50 הינו נדיר ביותר. הזיהום שכיח יותר בקרב נשים מכיוון שבמבנה האנטומי של גוף האישה קרובים פי הטבעת, צינור השתן והנרתיק זה לזה, דבר המאפשר חדירת חיידקים מזהמים לתוך מערכת השתן ביתר קלות. חיידקים עלולים לחדור למערכת השתן גם כתוצאה מיחסי מין והיגיינה לקויה או מריקון בלתי שלם של השתן.


הזיהומים בדרכי השתן נחלקים לשניים:

א. זיהום מסובך בדרכי השתן
זיהומים ודלקות בדרכי השתן העליונות, בעיקר בשופכנים (Ureters), בכליה ובפרוסטטה.


ב. זיהום לא מסובך בדרכי השתן
זיהומים ודלקות בדרכי השתן התחתונות: בשופכה/צינור השתן ובשלפוחית השתן.

 

זיהום במערכת השתן מתחיל עקב חדירת חיידקים (על פי רוב ממקור צואתי) לשופכה (.(Urethra חיידקים אלה נדבקים לדפנות השופכה וגורמים לזיהום דלקתי. במידה והזיהום לא מטופל באופן מיידי, החיידקים עולים כלפי שלפוחית השתן, נאחזים בדפנות השלפוחית וגורמים לזיהום דלקתי במקום. במקרים מסובכים, עלולים החיידקים להגיע למערכת השתן העליונה ולגרום לזיהומים קשים ומסובכים בשופכנים ובכליות.

מטרת הטיפול העיקרית בזיהום במערכת השתן התחתונה הינה מניעת זיהום כיליתי. הטיפול בזיהום בדרכי השתן התחתונות הינו קצר על פי רוב, בעוד שהטיפול בזיהומים מסובכים הינו ארוך מאוד.

 

החיידק העיקרי הגורם לזיהום לא מסובך בדרכי השתן הינו E. coli ממקור צואתי. רוב הזיהומים הלא מסובכים בדרכי השתן ניתנים לטיפול באמצעות אנטיביוטיקה רחבת ספקטרום  הניתנת דרך הפה.

 

בעבר נהוג היה לתת אנטיביוטיקה למשך 5-10 ימים. בשנים אחרונות גוברת הנטייה לתת אנטיביוטיקה לתקופות קצרות יותר של עד 3 ימים, על מנת להגביר את היענות החולים לטיפול. התגובה לטיפול האנטביוטי הינה לרוב פונקציה של היענות החולה לטיפול. ככל שהטיפול האנטיביוטי נוח יותר לנטילה, הסיכוי לכישלון ועמידות החיידקים לאנטביוטיקה יהיו נמוכים יותר. 

  
2. דלקת לא בקטריאלית

הדלקת נגרמת כתוצאה מגירוי מעטפת שלפוחית השתן עקב שימוש בדיאפרגמה, שינויים במבנה מערכת השתן, דאודורנטים ואגינליים, סוגי מזון ושתייה שונים, ומחלות כגון: סוכרת, טרשת נפוצה, ועוד.


דלקות בדרכי השתן אצל נשים

תסמונת השופכה - צינור השתן (Urethra Syndrome)

תסמונת צינור השתן היא דלקת בקטריאלית של צינור השתן שלעיתים אינה ניתנת לאבחנה באמצעות בדיקה. הסימפטומים של דלקת זו כוללים: כאב בבטן התחתונה או בגב התחתון ותכיפות במתן שתן. יחסי מין או מתח הינם מבין הגורמים העיקריים להתפרצות הדלקת.

 

ציסטיטיס (Cystitis) - דלקת של שלפוחית השתן

הציסטיטיס היא הדלקת הנפוצה אצל נשים. הסימפטומים של דלקת זו כוללים: תכיפות במתן שתן, חום, כאב, צריבה ולעיתים גם דימום.


זיהום של הכליה (Pyelonephritis)

זיהום של הכליה היא הדלקת המדאיגה ביותר מאחר והיא עלולה לגרום לנזק לכליה. דלקת זו פחות נפוצה ומופיעה גם אצל גברים. דלקת הכליה נגרמת לרוב כתוצאה מזיהום או הפרעה נוירולוגית המשפיעה על מערכת השתן. הסימפטומים של דלקת זו כוללים: כאב גב עליון או כאבי צד וחום.


כיצד תזהי דלקות בדרכי השתן?

ü                  תחושה של צריבה או דקירה בזמן מתן השתן.

ü                  תכיפות במתן השתן.

ü                  כאבים בגב ו/או בבטן התחתונה.

ü                  שתן כהה או שתן דמי.


כיצד תוכלי לטפל בדלקת?

באם הדלקת הינה ממקור חיידקי (זיהום בדרכי השתן), יש להתייעץ עם הרופא המטפל.
על פי רוב, הטיפול המומלץ הינו מתן אנטביוטיקה רחבת טווח.


טיפים משלימים לטיפול תרופתי בדלקות בדרכי השתן

ü                  שתי הרבה.

ü                  שמרי על הגיינה.

ü                  הימנעי מלבישת בגדים צמודים ולוחצים.

 

 

אין להסתמך על התוכן והמידע לשם קבלת ו/או הענקת טיפול רפואי והוא אינו מיועד לבוא במקום התייעצות עם רופא מוסמךדרונט בניית אתרים