מייסדי החברה

ד"ר ברוך שמואל

ד"ר ברוך שמואל (בוריס) לוין (1904-1976)

ברוך לוין נולד ברוסיה. בשנת 1906  עבר יחד עם אביו, המנהיג הציוני שמריהו לוין, לגרמניה, שם גדל והתחנך. בצעירותו היה ברוך לוין פעיל בתנועת בלאו-וייס (כחול-לבן) שהכשירה את חבריה בעבודה חקלאית ועודדה אותם לעלות ארצה. ברוך לוין עלה לארץ-ישראל בשנת 1924  וכבר אז בלט בחדשנותו ובראייתו לטווח רחוק, כאשר הקים בנחלת יצחק לול עם מדגרה – משק חקלאי הנחשב חידוש גדול באותם הימים. ב-1930 נסע ללמוד בקטריולוגיה בצרפת ושב ארצה ב-1937.

ד"ר ברוך לוין היה מחלוצי ייצור הפניצילין בעולם ומראשוני התעשייה הפרמצבטית בארץ. כחוקר צעיר באוניברסיטה העברית בירושלים עסק בפיתוח תרכיבי חיסון למחלות בקר. לאחר מכן החל ד"ר לוין לפתח תרכיבי חיסון לבני אדם ופיתח במעבדתו כמויות זעירות של אנטיביוטיקה: פניצילין וטירוטריצין. במהלך מלחמת העצמאות פעלה מעבדתו של ד"ר לוין כחלק מהאוניברסיטה העברית וייצרה תרכיבי חיסון לחיילי צה"ל.
ב-1948 ד"ר לוין החל לייצר אנטיביוטיקה לייצוא ושנה לאחר מכן הקים את חברת הפרמצבטיקה מעבדות רפא. מעבדות רפא הייתה חלוצה בישראל בתחום מחקר, ייצור ושיווק של חומרים מקבוצת הפניצילין, טירוטריצין וסטרפטומיצין, שחלקם נמצאים בשימוש עד היום . ב – 1970 החלה החברה לפעול גם בתחום תרופות ללא מרשם   (OTC)  ובתחום הגנריקה. ד"ר לוין פרש ממעבדות רפא ב- 1973 ובשנה זו מינה את בנו, שמריהו לוין, למנכ"ל ויושב ראש חברת מעבדות רפא.

שמריהו לוין (1937-2006)

שמריהו לוין נולד בירושלים בשנת 1937. בן לד"ר ברוך שמואל (בוריס) לוין, מחלוצי ייצור הפניצילין בעולם ומראשוני התעשייה הפרמצבטית בארץ, ולשלומית, מפקחת במשרד החינוך ואשת החינוך המיוחד. בשנת 1959  הצטרף שמריהו לחברה המשפחתית, מעבדות רפא. שמריהו החל את פעילותו בחברה במחלקת ההפצה. עם השנים עבר לנהל מחלקות אחרות בחברה והיה אחראי על הגדלת הפעילות של רפא באמצעות חיזוק קשריה עם שותפים מחו"ל. בתקופתו הורחבו קשריה העסקיים של רפא עם יצרניות פרמצבטיקה בינלאומיות, ביניהן, ד"ר פאלק, בורינגר אינגלהיים ועוד. 
ב-1973 עם פרישתו של ד"ר ברוך לוין, מונה שמריהו לוין למנכ"ל ויו"ר החברה. בעת כהונתו של שמריהו לוין כמנכ"ל, רפא הובילה את תחום הטיפול במחלות מעי דלקתיות ואת תחום הטיפול בהפרעות שינה. רפא הפכה לחוד החנית של תחום הכאב בישראל והחלה לשווק תרופות אופיאודיות לשיכוך כאב סרטני ולפעול לקידום ההדרכה בנושא הטיפול בכאב. החברה לקחה חלק בארגון השתלמויות והרצאות לקהילה הרפואית ותמכה בהקמת מערכי טיפול בכאב בבתי חולים בארץ. כיום, רפא ממשיכה להוביל את תחום הטיפול בכאב בישראל זה העשור השלישי.
ב-2004, לאחר 45 שנים בחברת מעבדות רפא, פינה שמריהו את מקומו למנכ"ל החברה הנוכחי, ירון זקהיים ונשאר יו"ר החברה. לאחר פטירתו של שמריהו ב-2006 התמנה במקומו כיו"ר רפא, בנו, אמיר לוין.