תפרחת חיתולים

מצב רפואיגירוי עורי באזורים התחומים ע"י החיתול
שכיחותכ- 80% מהתינוקות יסבלו מהתופעה
התמחות רפואיתרפואת ילדים, טיפות חלב, רוקחים

תסמינים שכיחים  

 

גירוי, אודם, פריחה, נקודות אדומות, קשקשת, פטרת

מהי תפרחת חיתולים?

תפרחת חיתולים הינה גירוי עורי הנגרם מרטיבות וממגע של השתן והצואה עם הגוף

מהם התסמינים של תפרחת חיתולים?

תפרחת חיתולים נראית לרוב כפריחה אדומה או שטחים אדומים על פני איזורי המגע עם החיתול (באיזור הקפלים במפשעה וסביב החריץ בעכוז). לעיתים ניתן להבחין גם בקשקשת, ופצעים, ובמקרים חמורים יותר גם בכוויות בעור ובפטרת.

מה גורם לתפרחת חיתולים?

העור מתחת לחיתול הוא בעל תכולת מים גבוהה יותר מעור רגיל. לכן, הוא  חדיר יותר לחומרים מגרים ונוטה להיפגע יותר. השתן והצואה על העור המגורה, יחד עם חיידקים ידידותיים הנמצאים על עורו של התינוק מביאים לגירוי חמור יותר, אשר יכול לכלול לעיתים גם מעורבות של פטריית ה"קנדידה אלביקנס" .
יש לציין כי לתינוקות יונקים , הרכב צואה שונה ולכן הם נוטים פחות לפתח תפרחת חיתולים.

כיצד מטפלים בתפרחת חיתולים?

ניתן למנוע את תפרחת החיתולים ע"י החלפה תדירה של החיתול מיד עם עשיית הצרכים (עד שעה), שימוש במשחה/קרם מגינים, הימנעות משימוש במגבונים, ניקוי באמצעות מים פושרים מתחת לברז זורם, ניקוי עור התינוק באמצעות סבון עדין ואמבטיות עם משמנים.

במצב של פריחות קלות ופשוטות אין צורך בטיפול תרופתי אלא, ניתן להשתמש בקרמים ומשחות טובים, המיועדים לטיפול בתפרחת חיתולים. בנוסף, מומלץ להחליף באופן תדיר את החיתול, לשנות את סוג החיתול או להשאיר את העור חשוף כמה שיותר.

תפרחות חיתול יותר משמעותיות דורשות לעיתים טיפול תרופתי. מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל, הרוקח או אחות טיפת חלב לגבי הטיפול המתאים.

מהי שכיחות תפרחת חיתולים?

כ-80% מהתינוקות יסבלו מהתופעה.

איזה רופא עליי לראות?

רופאי ילדים, אחיות טיפת חלב

כתבות נוספות:

עור שאינו מאוזן יכול להפוך להיות רגיש, יבש, חסר גמישות, אדמומי ומגורה ולפתח קשקשים, קמטים, דלקת, אקזמה, דרמטיטיס ופצעי בגרות (אקנה). עור בריא הוא תוצאה של איזון עדין...
בעוד שחלק מהתינוקות צולחים את תקופת צמיחת השיניים ללא כל קושי, ישנם תינוקות שיחוו תסמינים העלולים לגרום לאי שקט וחוסר נוחות...

תאריך עדכון אחרון: 

12.09.22