כאב אקוטי

כאב אקוטי, או חריף, מתפרץ בדרך כלל בפתאומיות ונמשך זמן קצר יחסית. כאב אקוטי מאותת שמשהו לא תקין, שקיים "מצב חירום". למשל, אם תפתח את ברז המים החמים, והמים רותחים, הכאב יזהיר אותך מפני נזק שהמים הרותחים עשויים לגרום לעור, וכתגובה, תמשוך את ידך מהמים כדי למנוע נזק לעור הידיים. הליכה בנעל המשפשפת את הרגל תגרום לכאב. אם תתעלם מהכאב, עלולה להתפתח יבלת באזור השפשוף.

כאב אקוטי לרוב חולף כשמצב החרום שגרם לאיתות הכאב נפסק, כשהפציעה החלימה או המחלה נעלמה. כאב אקוטי נמשך בדרך כלל לזמן מוגבל, ונעלם לאחר מספר ימים או שבועות, אולם הוא עשוי גם להימשך 3 חודשים עד להחלמת האזור. כאב אקוטי עשוי להפוך לכאב כרוני.

מה גורם לכאב אקוטי?

כאב אקוטי נגרם כתוצאה מנזק לרקמה (איבר, שריר, עצם) לאחר ניתוח או פציעה טראומתית, כגון כוויה, חתך או דקירה, או בעקבות מחלה או זיהום. לכאב אקוטי תפקיד חשוב בהעברת אותות אזהרה שמשהו אינו תקין וכי דרושה התייחסות לכאב. כדי לחוש כאב, קולטנים מיוחדים, המכונים 'נוציספטורים' (nociceptors) ומצויים בכל הגוף, מעבירים אותות חשמליים מתאים עצביים באזור שנפגע (או שנמצא בסכנת פגיעה) לאזור מסוים בחוט השדרה, הנמצא בעמוד השדרה, ומשם למוח. האותות המגיעים למוח מעובדים לאותות כאב.

מה הם התסמינים של כאב אקוטי?

התסמינים של כאב אקוטי הם רבים ומגוונים, ויכולים לכלול תחושות שונות של כאב, כגון נימול, צריבה, שריפה, דקירה, אי נוחות ונפיחות, ועוד. סוג התסמינים תלוי במיקום הכאב, בסיבה שגרמה לכאב ובסף הכאב האישי של כל אחד. כאב אקוטי עשוי להיות מלווה בחרדה ובמתח נפשי.

כיצד להתמודד עם כאב אקוטי?

למרות שכאב המגיע כתגובה לנזק ברקמה הוא תופעה נורמאלית, הכאב עשוי לגרום גם למצוקה פיסית, פסיכולוגית ורגשית. מכיוון שכל אדם הוא ייחודי, גם הכאב שלך יתבטא בצורה הייחודית לך. חווית הכאב הסובייקטיבית היא המפתח להתאמת הדרך בה תוכל להקל את כאבך בצורה הטובה ביותר. כדי שהרופא יוכל לייעץ מהי הדרך המתאימה ביותר להתמודדות עם הכאב שלך, וודא כי אתה מספר לו ממה נגרם הכאב, מהי עוצמת הכאב, כמה זמן נמשך הכאב ומה מחמיר או מקל את הכאב.

כאב כרוני או אקוטי?

כאב אקוטי הוא כאב חמור שנמשך זמן קצר יחסית, והוא מתפתח בעיקר כאות אזהרה לפציעה אפשרית. כאב אקוטי לרוב יחלוף כשהפציעה החלימה. כאב כרוני או ממושך נמשך לפחות 3 חודשים, או שהוא ממשיך גם לאחר שהפציעה החלימה. כאב כרוני קשור הרבה פעמים למצבים רפואיים או מחלות כרוניות, כמו אוסטאוארטריטיס. ישנן מחלות, כמו פיברומיאלגיה, בהן הכאב הוא תסמין עיקרי של המחלה.

 

תאריך עדכון אחרון: 

12.09.22

אין להסתמך על התוכן והמידע לשם קבלת ו/או הענקת טיפול רפואי והוא אינו מיועד לבוא במקום עלון לרופא/לצרכן  ו/או התייעצות עם רופא מוסמך.