צמיחת שיניים

מצב רפואיצמיחת שיניים
התמחות רפואיתרפואת שיניים, רופאי ילדים
תסמינים נפוציםריור מוגבר, חניכיים רגישות או נפוחות, בכי לעיתים תכופות, עלייה קלה בחום הגוף, חוסר מנוחה ועצבנות משיכת האוזן בצד שבו יוצאת השן, לחיים אדומות
דרכי התמודדותעיסוי חניכיים, הרגעה, נשכנים, מאלחשים ומשככי כאבים ללא מרשם

 

תינוק נולד עם 20 שיניים המוסתרות בתוך החניכיים. צמיחת השיניים הראשונות מתרחשת כאשר השיניים יוצאות (בוקעות) דרך קו החניכיים ונחשפות אל חלל הפה. למרות שעיתוי צמיחת השיניים שונה מתינוק לתינוק, אצל מרבית התינוקות השיניים הראשונות יתחילו לצאת בסביבות גיל 6 חודשים. אצל 1% מהתינוקות השן הראשונה תצא לפני גיל 4 חודשים, ואצל 1% מהתינוקות נבחין בשן הראשונה אחרי גיל שנה.

השיניים נוטות להופיע בזוגות, כאשר השיניים התחתונות בוקעות לפני השיניים העליונות. בסביבות גיל 6-12 חודשים יופיעו השיניים החותכות המרכזיות ואחריהן החותכות הצידיות. לאחר מכן יצאו הניבים, ובין גיל שנה לגיל שנתיים וחצי יצאו השיניים הטוחנות. לרוב יופיעו כל 20 השיניים הראשונות עד סביבות גיל 3 שנים. תהליך צמיחת שיניים אצל בנות בדרך כלל מתחיל מוקדם יותר מאצל בנים.

מהן שיני חלב?

שיני החלב הן השיניים הראשונות שצומחות אצל האדם. הן מסייעות לנו ללמוד כיצד ללעוס, מאפשרות לנו לדבר ברור, והכי חשוב – הן שומרות את המקום לשיניים הקבועות.

מהם התסמינים של צמיחת שיניים?

צמיחת שיניים עשויה לגרום לתופעות מקומיות כגון:

 • ריור מוגבר
 • חניכיים רגישות או נפוחות
 • בכי לעיתים תכופות
 • עלייה קלה בחום הגוף
 • חוסר מנוחה ועצבנות
 • משיכת האוזן בצד שבו יוצאת השן
 • לחיים אדומות

בעוד שחלק מהתינוקות צולחים את תקופת צמיחת השיניים ללא כל קושי, ישנם תינוקות שיחוו תסמינים העלולים לגרום לאי שקט וחוסר נוחות. צמיחת השן והופעת התסמינים המיוחסים לה מתרחשות על פני 8 ימים – 4 ימים לפני בקיעת השן ו- 3 ימים לאחר מכן. בימים שלפני צמיחת השן יתכן שהחניכיים סביב השן הבוקעת עשויות להיות רגישות או נפוחות כתוצאה משטף דם חולף.

כיצד ניתן להקל על התינוק?

בקיעת שיניים היא שלב התפתחותי שעשוי להימשך ימים ואפילו שבועות או חודשים. ישנן דרכים שונות באמצעותן ניתן להקל את התסמינים המלווים את צמיחת השיניים:

 • עיסוי חניכיים –  ניתן לעסות בעדינות את החניכיים של התינוק באמצעות אצבע נקייה.
 • נשכני שיניים – נשכן, משחק גומי לנשיכה, או מטלית נקייה ורטובה מעט עשויים להקל על אי הנוחות והכאב. ניתן לשים את הצעצוע או המטלית במקרר שיתקררו מעט (אין לשים נשכנים ומשחקי גומי במקפיא!) .
 • מזון ללעיסה – אם גילו של התינוק מעל 6 חודשים, והוא כבר יושב עצמאית, ניתן לתת לו ללעוס מאכל לא ממותק  (כמו ביסקוויט או לחם).
 • הרגעה – חיבוק, מגע ואפילו שירה יסייעו להרגיע את התינוק– אם הוא חווה כאבים וחוסר נוחות אין כמו מגע של אימא או אבא וקול שמרגיע.
 • ג'ל מרגיע – ניתן להשתמש בג'ל מקומי המיועד לצמיחת שיניים. לפני השימוש, יש לקרא את ההוראות המפורטות בעלון לצרכן.
 • משככי כאבים – במקרים של כאבים חמורים ניתן להתייעץ עם הרופא או הרוקח איזה משכך כאבים מומלץ.

על מנת להקל את הכאבים ניתן למרוח ג'ל מאלחש על החניכיים של התינוק. כאשר הכאבים חמורים במיוחד ניתן לפנות לרוקח על מנת שימליץ על תרופה לשיכוך כאבים ומהו המינון המומלץ עבור ילדכם.

התרופות ללא מרשם שלנו:

טי-גו ג'ל - הקלה מהירה של כאב ואי נוחות הנובעים מצמיחת שיניים

מכיל שילוב ייחודי של רכיבים טבעיים ובטוחים, המקלים כאב, מרגיעים חניכיים מודלקות ותומכים בהתפתחות בריאה של השיניים

ג'ל למריחה על החניכיים, בטעם בננה

מיועד, בדרך כלל, לתינוקות מגיל 3 חודשים ומעלה

למידע נוסף www.t-go.co.il

כתבות נוספות:

העור מתחת לחיתול הוא בעל תכולת מים גבוהה יותר מעור רגיל. לכן, הוא  חדיר יותר לחומרים מגרים ונוטה להיפגע יותר

תאריך עדכון אחרון: 

12.09.22

המוצרים שלנו לטיפול: 

אין להסתמך על התוכן והמידע לשם קבלת ו/או הענקת טיפול רפואי והוא אינו מיועד לבוא במקום עלון לרופא/לצרכן  ו/או התייעצות עם רופא מוסמך.